پالت پلاستیکی مشبک

پالت پلاستیکی مشبک یا پالت زیر باری نوعی تجهیزات انبارداری است. از این مدل پالت جهت کفپوش کردن قفسه های صنعتی راک استفاده  می شود. در صنایع مختلف از پالت ها جهت نگهداری و ذخیره سازی مواد مختلف استفاده می شود. پالت ها از جنس های مختلف فلزی، چوبی و پلاستیکی تولید می شوند. پالت از نوع پلاستیک به علت راحتی شستشو و وزن کم رایج تر است. مقاومت بالای پالت پلاستیکی در برابر نم و رطوبت، تابش نور خورشید و ضربه این مدل پالت را محبوب نموده است. در این مقاله قصد داریم یکی از مدل های پالت پلاستیکی به نام پالت پلاستیکی مشبک را معرفی نماییم.

 

 

آشنایی با پالت پلاستیکی مشبک

پالت پلاستیکی مشبک در سطح صاف خود دارای طراحی شبکه ای است. در صنایع مختلف از این طراحی شبکه بندی استفاده های متفاوتی می شود. به عنوان مثال وجود این نوع شبکه بندی در پالت هنگام نگهداری کالاهای فاسد شدنی بر روی آنها باعث می شود هوا بین مواد و کالاها در جریان باشد و از فاسد شدن آنها جلوگیری می کند. مزیت دیگری که می توان نام  برد این است که این پالت ها هنگام شستشو آب را در خود نگه نمی دارند و بنابراین سریع خشک می شوند. وزن آنها کم می شود و راحت جا به جا می شوند. هر چقدر یک پالت سبک تر باشد راحت تر جا به جا می شود و فشار کمتری را تحمل می کند. بنابراین عمر مفید آن بالا می رود.

از طرف دیگر پالت پلاستیکی مشبک در محیط های مرطوب اجازه نفوذ آب به کالاهایی که روی ان چیده شده است را نمی دهد. این مقاومت بالا در برابر نفوذ آب از فساد و پوسیدگی خود پالت و کالاهای روی آن جلوگیری می کند. پالت های مشبک مقاومت دمایی خوبی دارند. بنابراین در سردخانه ها  و گرم خانه های انبار صنایع مختلف غذایی، داروئی، پتروشیمی و ... کاربرد دارند.

بررسی کاربرد پالت های پلاستیکی در صنایع مختلف

پالت پلاستیکی مشبک و انواع دیگر پالت های پلاستیکی جهت جا به جایی و انتقال محصولات بین شهرها و مراکز فروش، انبار داری و انبار گردانی و نگهداری کالاهای انبار کاربرد دارند. این مدل پالت از جنس پلاستیک از دو جنس دیگر چوبی و فلزی بیشتر کاربرد دارد. علت این موضوع زنگ نزدن آن در اثر رطوبت و نم بر خلاف آهن و پوسیده و خرد نشدن در اثر تماس با نم و رطوبت برخلاف چوب است. یک مزیت مهم دیگر پالت پلاستیکی قابل شستشو و ضدعفونی بودن آن است.

 

 

تولیدکنندگان پالت پلاستیکی مشبک و سایر مدل های دیگر در طرح ها و رنگ های متنوع این کالا را به بازار عرضه می نمایند. با این کار تفکیک کالاها در انبار به راحتی انجام می شود. استحکام پالت های پلاستیکی بالا است و تحمل وزن کالاهای سنگین را دارند. بنابراین مناسب انبارگردانی و جا به جایی هستند. در صنایع غذایی پالت پلاستیکی بیشتر از سایر جنس های پالت کاربرد دارد. علت اینکه بیشتر از پالت پلاستیکی مشبک یا تخت و ... در انبار صنایع غذایی استفاده می شود راحتی ضد عفونی و استریلیزه این مدل پالت است.

یک ویژگی مهم دیگر که کاربرد پالت های پلاستیکی را رایج کرده است سبکی این مدل پالت است. جا به جا کردن پالت پلاستیکی با دست راحت تر از سایر پالت های چوبی و فلزی است. برای سایر جنس پالت ها حتما باید از جک یا لیفتراک یا چند نفر برای جا به جایی استفاده نمود. اما جنس پالت های پلاستیکی با کمک فناوری های روز بسیار سبک طراحی شده است. به طوری که انبار دار می تواند به تنهایی یک پالت پلاستیکی در ابعاد بزرگ را جا به  جا نماید.

آشنایی با پالت پلاستیکی مشبک پتروشیمی

پالت پلاستیکی مشبک پتروشیمی 14 کیلو وزن دارد. تحمل بار ثابت آن 4 هزار کیلوگرم و تحمل بار آن در حالت متحرک 1200 کیلوگرم است. این پالت از نوع جک پالت خور و لیفتراکی است. ماده به کار رفته جهت ساخت این مدل پالت پلی اتیلن سنگین است. در انبارداری، حمل کالا با کانتینر و سردخانه ها کاربرد دارد. در رنگ های سبز، آبی، زرد و سفید تولید می شود. ابعاد استاندارد این مدل پالت شامل طول 130 و عرض 110 با ارتفاع 15 سانتی متر است.

جمع بندی نهایی

پالت پلاستیکی مشبک مانند سایر پالت های پلاستیکی به علت مزایای فراوانی که دارد به کار برده می شود. این نوع پالت پلاستیکی به علت وزن کم، رفت و آمد هوا درون شبکه های آن، خروج آب و عدم جمع شدن آب در آن و ... در صنایع مختلف کاربرد دارد. این مدل پالت قابل شستشو مانع از فساد کالاهای فاسد شدنی می شود. طول عمر مفید پالت های پلاستیکی نسبت به بقیه پالت های چوبی و فلزی بالاتر است. پالت پلاستیکی مشبک مانند سایر پالت های پلاستیکی وزن کمی دارد. به راحتی توسط جک و لیفتراک همراه با کالاهای انبار شده روی آن قابل جا به جایی است.

2.5/5 (2 رای)
verification